Koç Holding’in sahibi olduğu Tüpraş’ta yaşanan patlamanın ardından şirketten ilk açıklama geldi. Ancak şirketin açıklaması asıl gerçeği örtmek için atılan ilk adımdan ibaret…

Tüpraş’ın İzmir Aliağa’daki rafinerisinde depolama tankında meydana gelen patlamadan ilk bilgilere göre 4 işçi hayatını kaybetti, birçok işçi de yaralandı.

Patlama sonrası şirketten gelen ilk açıklamada, “Bugün saat 09.25 ‘te Tüpraş İzmir rafinerisi ürün tankında bakım çalışmaları sırasında patlama meydana gelmiştir” şeklinde oldu.

Patlamanın nedenine ilişkin kısa süre sonra “teknik bir nedenle” açıklaması gelmesi mümkün, ancak gerçek oldukça farklı.

soL’un Ağustos ayı başında Tüpraş’a ilişkin yaptığı bir haberde, Tüpraş’ın OHAL’i nasıl bir fırsata çevirdiği ve kâr rekorlarını nasıl kırdığı gözler önüne serilmişti.

Şirket, Haziran 2016 sonunda 409.429 milyon olan dönem kârını, Haziran 2017 sonunda 2.325.983 küsur milyar TL’ye çıkararak, 6’ya katlamıştı.

KAPASİTE KULLANIMI TEHLİKESİNE İŞARET ETMİŞTİK…

Öte yandan Tüpraş, geçen sene ilk yarı dönemde kapasite kullanımının %100,9, bu yıl ise %111.5 olduğu verisini paylaşmış, biz de bu verilerin neden olacağı tehlikeye işaret etmiştik:

Bu şu anlama geliyor: Koç grubu, rafineriyi hesaplanmış güvenli ve normal çalışma şartlarının %100’ü geçmemesi gerektiği gerçeğine karşın, kapasitesinin üzerinde çalıştırıyor. Planlama yapılmadan, altyapı çalışmaları olmadan atılan bu adım, potansiyel güvenlik açığı anlamına geliyor.