Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla bilinen Islah Partisi’nden 10 kişi Aden’de tutuklandı.

Yemen’de faaliyet yürüten, Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla bilinen Islah Partisi’nin Aden’deki 10 üyesi, güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

Islah Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, aralarında parti yöneticilerinin de bulunduğu 10 üyesinin, güvenlik güçlerinin evlerine yaptığı baskının ardından tutuklandığı ve Aden’deki bazı ofislerinin de kapatıldığı bildirildi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, “Yemen’deki siyasi yapıyı ve çeşitliliği tehdit eden bu yargısız tutuklamaları kınıyoruz. Hükümet ve (Suudi Arabistan öncülüğündeki) Koalisyon güçleri, meslektaşlarımızın tutuklanmasına neden olan bu keyfi uygulamaya bir an önce son vermekle ve hepsinin serbest bırakılmasını sağlamakla yükümlüdür.” ifadelerine yer verildi.

AA’DAN ‘BAE’ İDDİASI

Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde, Islah Partisi’nin Yemen’e müdahale eden Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona destek verdiği ve Suudi destekli hükümetle birlikte hareket ettiği öne sürülüyor.

AA’nın haberinde “Islah Partisi, İhvan ile yakınlığı nedeniyle, BAE tarafından tehdit olarak görülüyor” denilerek, tutuklamaların arkasında BAE’nin olduğu ima ediliyor.